Deri Çanta Kullanımı ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dürüst olmak gerekirse pek çoğumuz için deri ürünlerin ve aksesuarların yeri bir başka. Deri, insanlar tarafından uzun yıllardır giysi, eşya, aksesuar gibi alanlarda kullanılmakta. Hatta bilinen en eski deri kullanımı MÖ 2000’lere kadar uzanmakta. Deri ürünlere olan merakımız bu yüzyılın moda popülaritesi gibi gelse de aslında çok daha eskilere dayanmaktadır.

Özellikle çanta, cüzdan gibi aksesuarlarda deri kullanımı son yıllarda giderek arttı ve pek çok kullanıcı arasında da popüler hale geldi. İnsanlar günlük yaşamlarında hem kullanışlı hem de şık tercihler yapmaya başladığından beri deri aksesuarlara olan talep arttı. Hangi alanda olursanız olun el yapımı ya da özel üretim şık deri çantalara hayır demek pekte kolay değil.

Peki, son dönemde yeniden popüler hale gelen gerçek deriden üretilen çantaları kullanmanın bizim için avantajları nelerdir? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

Gerçek deri dayanıklılığı ve esnekliği ile bilinir. Çanta ve cüzdan gibi günlük aksesuarlarda sıkça kullanılma sebeplerinden biri budur. Örneğin, deri çantanızı yırtma ya da çabuk aşınma gibi korkular yaşamadan her gün kullanabilirsiniz. Derinin doğal esnek bir yapıya sahip olması ise dayanıklılığının tamamlayıcı bir özelliğidir. Deri ürünler uzun yıllar kullanıldığında esnekleşerek eşsiz bir form alır ve işlevselliğinden hiçbir şey kaybetmeden kullanılmaya devam edilebilir.

Deri, çanta üretiminde kullanılan diğer sentetik malzemelerden farklı olarak doğal bir üründür. Sentetik malzemeler ile üretilen suni çantalar kullanılan ağır kimyasallar nedeni ile aynı zamanda çevre kirliliğine de sebep olur. Oysa, gerçek deriden üretilen doğa dostu çantaları kullanmak çevreye zarar vermediği ve doğal olduğu için her zaman çok daha iyi hissettirir.

Deri çantalar doğal yapısı gereği nefes alır. Bu da çantanızın kullanım ömrünü uzatır. Suni ya da sentetik ürünler ile yapılan çantalarda koku, mantar, küf gibi sorunlar ortaya çıkabilecek iken gerçek deriden üretilmiş bir çantada bunları yaşamanız mümkün değildir.

Gerçek deriden üretilmiş bir çanta almanın pahalı olduğunu düşünebilirsiniz ve satın alma konusunda tereddütler yaşayabilirsiniz.Ancak ufak bir hesaplama ile aslında gerçek deri çantaların bütçe dostu olduğunu fark edeceksiniz. Hakiki, birinci sınıf deri bir çantaya yatırım yaptığınızda onu oldukça uzun süre kullanabileceğinizden emin olabilirsiniz. Oysa, suni ya da sentetik malzemelerden üretilmiş bir çanta aldığınızda her 3-4 ayda bir değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Bir deri çantanın zarif ve incelikli tasarımı sanırım hepimizin kabul ettiği ilk şey olabilir. Hangi renk ya da tasarımda olursa olsun deri bir çantaya sahip olduğunuzda tarzınıza ekstra bir şıklık, gösteriş katılacağı tartışmasız bir gerçektir.

Deri Çanta Temizlik ve Bakımında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Navigation

Close

Categories