Deri Cüzdan Kullanım ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

   Günlük yaşamımızın ayrılmaz parçası haline gelen cüzdanlar kimimiz için bir statü sembolü hatta bir bağımlılık haline geldi. Geçmişte sadece paralarımızı, kimliğimizi, kartlarımızı muhafaza etmek için çantalarımızın içinde kullandığımız cüzdanlar bugün çantaların dışına çıkarak vazgeçilmez aksesuarlarımız haline geldi. Yanımıza hiçbir şey almasakta içine kartlarımızı, paramızı, kimliğimizi koyduğumuz cüzdanlar hep bizimle. Her ihtiyaca uygun farklı renk, desen ve dizayna sahip pek çok cüzdan modeli bulunmakta. Ancak sanıyoruz ki pek çoğumuz için deri cüzdanların yeri oldukça ayrı. Özellikle gerçek deriden üretilen, kullanışlı ve şık bir dizayna sahip bir cüzdana kim hayır diyebilir?

Yüksek kaliteli deriden yapılmış bir cüzdana yatırım yaptıysanız muhtemelen onu korumak ve uzun süreli kullanmak isteyeceksiniz. Gerçek deri ürünlerin kullanım sürelerini uzatmanın en iyi yolu onları doğru şekilde kullanmaktan ve sık sık bakımlarını yapmaktan geçiyor. Markalı olsun ya da olmasın gerçek deriden üretilmiş kaliteli bir cüzdan değerli bir eşyadır. Hatta böyle bir cüzdan sadece bir aksesuar değil aynı zamanda kişiliğinizin bir parçasıdır.

Deri cüzdan temizliği ve bakımı ilk başta sizin için zor ya da gereksiz gelebilir. Ancak düzenli temizlik ve bakım deri cüzdanınızın standartlarını koruyacak aynı zamanda sürekli olarak güzel görünmesini sağlayacaktır. Bu sayede onu taşımaktan her zaman mutluluk duyacaksız.

Deri Cüzdanı Uzun Süre Kullanabilmek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Cüzdanınızı kirli bir yüzeyde tutmamaya ve daima temiz el ile kullanmaya özen gösterin.
 • Deri cüzdanınızı aşırı temizlemekten ve ağır temizleyici kimyasallar kullanmaktan kaçının.
 • Cüzdanınızın materalyeline ve deri türüne uygun temizleyiciler kullanın.
 • Cüzdanınızı aşırı doldurmaktan kaçının. Deri gerildiğinde orjinal şekline dönmekte zorluk çekebilir.
 • Cüzdanınızın ayrı bir bozuk para bölmesi yoksa içinde bozuk para taşımamaya özen gösterin.
 • Deri cüzdanın nefes almasına izin verin. Koruma amaçlı da olsa ekstra bir kılıfa ya da plastiğe sarmayın.
 • Cüzdanınızın ıslanması durumunda kesinlikle fön makinası kullanmayın. Oda sıcaklığında kendi halinde kurumaya bırakın.

Deri Cüzdan Bakımı Doğru Şekilde Nasıl Yapılır?

Gerçek deri cüzdanlar zaman içerisinde belirli bir doku geliştirir ve işin aslı yaşlandıkça daha güzel görünürler. Bunu geri almak ya da düzeltmek yerine deri cüzdanınıza doğru bakım yaparak doğal kalitesini ve güzelliğini korumak daha önemlidir. Peki, doğru deri cüzdan bakımı nasıl yapılır?

 • Öncelikle kesinlikle ağır kimyasallar içeren temizlik maddelerinden uzak durmalıyız.
 • Deri cüzdanınızın temizliğini hafif nemli bir bezle ya da özel deri temizleyici ürünler ile yapabilirsiniz.
 • Yüzeydeki toz ve kiri temizlemek için kuru bir bez kullanabilirsiniz. İç kısımlar ve daha dar köşeler için bir pipetten yardım alarak biriken tozu temizleyebilirsiniz.
 • Deri için özel formüle edilmiş bir temizleyici ile cüzdanın dış yüzeyini silebilirsiniz. Yumuşak bir bez yardımı ile dairesel hareketler yaparak temizleyici uygulayıp hemen ardından gözeneklerin tıkanmaması için nemli bir bezle durulama yapabilirsiniz. Bazı deri temizleyici malzemeler deri üzerinde ağarma ya da renkte solmaya neden olabilir. Bu sebeple önce ufak bir alanda deneme yapabilirsiniz.
 • Sonraki adıma geçmeden önce deri cüzdanınızın iyice kuruduğundan emin olun.
 • Son adım olarak deriler için özel üretilen nemlendirici kremler ile bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Bu tarz ürünleri ilk önce cüzdanın görünmeyecek ufak bir köşesinde denemenizde fayda vardır.
 • Deri yumuşatıcı ürünler deri ürünlerinizi nemlendirmek ve liflerinin esnek kalmasını sağlamak için kullanılır. Pek çok farklı deri yumuşatıcı vardır. Hangisini seçeceğiniz derinizin türüne, nasıl kullanıldığına göre değişiklik gösterecektir.
 • Uzun süreli deri ürün kullanımı için doğal içerikli ürünleri tercih etmeniz önemlidir.
 • Deri cüzdanınızı çok sık temizlemeniz doğal dokusuna zarar verebilir. Günlük kuru toz almak ve ayda bir kere detaylı bakım yapmak yeterli olacaktır.

 Merve Altın “Erciyes Deri İçin yazdı. 18.04.2022”

Navigation

Close

Categories